Aralık 7, 2020

Hafta Sonu Gezi Önerileri

ile admin

Hafta sonu gezi önerileri, kısa süreli tatil planlarının yapılabileceği yerlerdir. Düşük bütçeli tatil planları olarak da ifade edilmektedir. Tek günlük ya da iki günlük tatil planlarının tek başınıza ya da aile bireylerinizle birlikte değerlendirebileceğiniz alanları yazımızda derledik.

Maşukiye

Maşukiye Kocaeli’de yer alan Maşukiye, ailece kısa süreli bir aktivite yapabilmeniz için son derece güzel bir öneridir. Kahvaltı mekânları ve alabalık konusunda bolca zengin olan bu tatil bölgesi aynı zamanda konaklamalı tatil planları için bungalov tarzı evleriyle de ünlüdür. Bunların yanı sıra alan içerisinde şelale ve dere de bulunur.

Acarlar Longozu

Acarlar longozu olarak ifade edilen bölge Sakarya İl sınırı içerisinde yer alan kısa süreli doğa tatilleri için ideal bir bölgedir. İstanbul ile arasında 2,5 saatlik bir mesafe olan bölge istikameti dâhilinde, Memduhiye Köyü, Karasu ve Poyrazlar Gölü de bulunur.

Kırkpınar

Kırkpınar Sakarya iline bağlı olan ve göl kıyısında bulunan doğa tatil alanıdır. Kahvaltı mekânları ve alabalık tesislerinin yoğunlukta olduğu bu bölgeyi ziyeret ettiğinizde göl kıyısında son derece dinlendirici bir yürüyüş de yapabilmeniz mümkün olur. Yürüyüş yapabilmeniz için çeşitli parkurlar dizayn edilmiştir. Şahsi aracınızla 2 ila 3 saat içerisinde ulaşabileceğiniz Sapanca Kırkpınar’ toplu taşıma vasıtasıyla da ulaşabilmeniz mümkündür.

Erikli Yaylası

Son zamanlarda kişilerin ilgisini çeken, hafta sonu gezi önerileri arasında Erikli yaylası, İstanbul’ Yalova üzerinden kısa sürede ulaşılabilecek bir mesafededir. Günübirlik tatil planları için ideal olan bu alan aynı zamanda Dipsiz Göl ve Çifte Şelale ile de yakın mesafelerdedir.

Yuvacık Barajı

İzmit’ten Ankara istikametine doğru ilerleyerek Yuvacık Barajı’na ulaşabilmek mümkündür. Geniş bir mesire alanına sahip olan bu alan mangal faaliyetleri için de elverişlidir. Mangal dışında, yemek yiyebileceğiniz farklı tesislerinde yer aldığı Yuvacık Barajı, çeşitli yürüyüş parkurları da bulunur.

Ballı Kayalar Tabiat Parkı

Kocaeli İli Dilovası İlçesi’nde bulunan otobandan çıkılarak Ballı Kayalar Tabiat Parkı’nda mesire alanı bulunur. Yürüyüş parkurlarında doğa yürüyüşü yapabileceğiniz doğa tatili alanlarından biridir.

Şile Saklıgöl

Şile Saklıgöl İstanbul İl sınırı içerisinde bulunan bir tatil bölgesidir. Şile yaz aylarında, sayfiye kesimi olarak sıklıkla ziyaret edilen hafta sonu gezi önerileri arasında bir yerdir. Şile Saklıgöl’e gidilen yol da oldukça güzel bir manzaraya sahiptir. Göl etrafında alternatif olarak yürüyüş yapılabilen bir parkur bulunur. Ayrıca göl çevresinde, yemek yiyebileceğiniz tesisler de bulunur. Bunun yanı sıra mangal aparatlarını da kiralayarak kullanmanız da mümkündür.