Aralık 5, 2020

Tutankamon’un Mezarının Gizemi

ile admin

Tutankamon’un mezarı, insanlık tarihi boyunca yapılan arkeolojik kazılar arasında, günümüzde bile gizemini koruyan konulardan biridir. Mısır firavunları arasında pek çok firavuna nazaran çok daha gizemli bir hal almasının nedeni mezarın keşfinden sonra yaşananlardır.


Tutankamon Kimdir?
Tutankamon, 1922 yılında keşfedilen mezarıyla birlikte, Dünya çapında büyük bir üne kavuşmuş olan firavunlardan biridir. Çocuk sayılabilecek bir yaşta tahta çıkmıştır. 9 yaşında başlayan firavunluk serüveni 18 yaşındaki vefatıyla birlikte son bulmuştur.


Firavunun 18 yaşından gerçekleşen ölümü, yaşadığı dönem için bile oldukça erkenbir ölüm olduğu için, günümüzde bile hala gizemli olarak görülmektedir. Konuyla ilgili olarak çok sayıda araştırma yapılmıştır. Bu araştırma sonuçlarına göre çıkan çok sayıda hipotez söz konusu olmuştur. Akraba evliliğinden kaynaklı genetik problemler, bir suikaste kurban gitmiş olması, yaralanmasına bağlı olarak yaşadığı enfeksiyon bunlardan bir kaçıdır.


Yakın bir zamanda yapılan otopsi sonucuna göre, firavunun kalça kemiğinde ciddi bir çıkıklık söz konusu olduğu ve birkaç kaburga kemiğinde kırık olduğu keşfedilmiştir.


Bu durum sonucunda ciddi bir sakatlık yaşadığı ve bir av partisi esnasında bir su aygırı tarafından saldırıya uğradığı fikri öne sürülmüştür. Tutankamon’un mezarı içerisinde bulunan koltuk değnekleri de bu durumu destekler niteliktedir. Ayrıca dişlek olduğu da tespit edilmiştir. Bunların dışında firavunun kalbinin mumyalanmamış olması, acele ile gömülmüş olduğu sonucuna varılmasına neden olmuştur.


Tutankamon’un Mezarının Açılması Ve Sonrasında Yaşananlar


1922 yılında Howard Carter tarafından bulunan mezar içerisinden maddi ve kültürel değeri oldukça yüksek objeler çıkarılmıştır. Kendisiyle birlikte gömülen pek çok şey olağandışı olarak nitelendirilmiştir. Tutankamon’un mezar kasası som altından yapılmadır.


Mezar içerisinden 10 kilo ağırlığında ölüm maskesi, leopar derisinden imal edilmiş pelerin, dönemin senet adı verilen oyunu, 30 kadar şarap kabı, farklı tasarımlara sahip parfüm şişeleri ve 5398 adet mezar eşyası bulunmuştur ve Carter tarafından bunların listelenmesi 10 senesini almıştır. Tutankamon’un mezarı o güne dek mezar hırsızlarının yağmasına karşılık çok iyi korunmuştur. Mezarın açılmasının ve içerisinde bulunan eşyaların taşınması sonrasında kazı ekibinde bulunan pek çok kişi üzerinde bir takım olumsuz şeyler yaşanmıştır.

Kazı çalışmasında yer alan 3 işçi, kazıyı organize ve finanse eden Lord Carnarvon, eşi, kazı alanını ziyaret eden Mısır prensi Ali Kamil Fehmi Beyle birlikte toplamda 22 kişi gizemli bir biçimde hayatını kaybetmiştir. Ölümlerin bir kısmının net bir nedeni bulunmazken, bir kısmı da intihardır.