Aralık 5, 2020

Kalp Krizi Riskini Azaltma Yöntemleri

ile admin

Kalp krizi riski, hemen her yaş grubunu yakından ilgilendiren sağlık problemlerinden biridir. Bu riski tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmayabilir. Ancak riski azaltmak adına kişiler tarafından alınabilecek bir takım önlemler vardır.

Kalp Krizi Nedir? Nasıl Oluşur?

Kalp krizi riski, kalbi besleyen damarların çeşitli nedenlerle işlevini yerine getirememesi sonucunda meydana gelir. Kalbin sağında, arkasında ve solunda yer alan damarların sertleşmesi, bu damarlar içerisinde plakların oluşumu, stres ve ya başka tetikleyiciler nedeniyle deforme olması sonucu pıhtılaşma gibi nedenlerle damarlar tıkanır.

Dolayısıyla kalp kendisini besleyen damarların işlevini kaybetmesi sonucunda hücrelerini yitirmeye başlar. Bu süreç başladığından kişi için zaman hayati önem taşır. Olayın genel adı da kalp krizi olarak ifade edilir.

Kalp krizi her zaman sonuçlanmasa bile kriz esnasında acil müdahale edilmezse, kalbin bir kısmında bir takım deformeler ve buna bağlı olarak işlev kayıpları meydana gelebilir. Tüm bunların neticesinde de ilerleyen süreçlerde kalp ritminde bozulmalar, çabuk yorulma ve nefes darlığı gibi sonuçlar meydana gelebilir.

Kalp Krizi Riskini Nasıl Azaltırız?

Kalp krizi riski engellenemez ancak azaltılabilir. Bunun için hayat rutini içerisinde bir takım alışkanlıklar edinilmeli ve davranış değişikliklerine gidilmelidir. Kalp krizi riskini azaltmak için aşağıdaki noktalar dikkat edilebilir.

 • Genetik iletkenliğiniz kalp rahatsızlıklarını size taşımış ise, yani ailenizde kalp hastalıkları varsa, mutlaka rutin olarak bir kalp hastalıkları uzmanına görünülmelidir.
 • Gün içerisinde 2 fincan kadar yeşil çay tüketmek kalp ve damar sağlığı için olumlu etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra yine kalp hastalıklarının tetikleyicisi olan yukarı yönlü kilo problemlerinde de olumlu etki yaratır.
 • Bol zeytinyağlı besinler tüketmek ve salatayı her öğünde sofralarda bulundurmak gerekir.
 • Uyku düzeni kalp sağlığı üzerinde bir takım etkilere sahiptir. Kalbi korumak için mutlaka 7 saat kadar gece uykusu uyunmalıdır.
 • Balık ve deniz ürünleri haftada en az bir kez tüketilmelidir.
 • Isıl işlem görmüş paketli gıdalardan, hayvansal yağlardan uzak durulmalıdır.
 • Fiziksel aktivite asla ihmal edilmemeli günlük en az 20 dk yürüyüş yapılmalıdır.
 • Keten tohumu, ceviz ve fındık gibi kaliteli yağları içerisinde barındıran yağlı tohumlu besinler tüketilmelidir.
 • Tütün mamulleri ve alkolden uzak durulmalı, tütün mamulü tüketilen ortamlarda dahi bulunulmamalıdır.
 • Stres kalp krizinin tetikleyicisidir. Hayat rutininiz içerisinde stresi minimalize edebilmek için çalışmalar yapılmalıdır.
 • Şeker, tansiyon ve kolesterol değerleri sıklıkla kontrol ettirilmelidir.