Kasım 16, 2020

Penguenlerin Evrimsel Tarihi

ile admin

Uçamayan dalış kuşlarının tek üyesi olan penguenler, şu anda güney yarımküreden kutuplara kadar tropikal ortamlara yayılmış en az 18 türden oluşuyor.Çeşitleri ve bu farklı ortamlara adaptasyonlarının tarihi tartışmalı olmaya devam ediyor.


Penguenlerin bu kadar çeşitli habitatları işgal etmelerinin milyonlarca yıl aldığını ve okyanusların ısınmaya başlamasıyla birlikte penguenlerin değişen iklim şartlarına bu kadar hızlı aday uyduracaklarını sanmıyoruz.


Profesör Bowie ve meslektaşları, 18 tür 22 penguenden kan ve doku örnekleri topladı ve ardından tüm genomlarını sıralayıp analiz etti.

Araştırmacılar, penguenlerin birçok bilim adamının düşündüğü gibi Antarktika’da değil, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın serin kıyı bölgelerinde ortaya çıktığını buldular ve penguenlerin kökenini yaklaşık 22 milyon yıl önceye aittir.

Genetik kanıtlar, imparator penguenlerin atalarının kısa sürede diğer penguenlerden ayrıldığını ve muhtemelen bol miktarda besin kaynaklarından yararlanmak için sırasıyla Antarktika altı ve Antarktika sularına taşındığını gösteriyor.
Bowie, “Filogeniyi çözebilmek çok tatmin ediciydi” dedi.
Diğer penguenler, Antarktika ile Güney Amerika’nın güney ucu arasındaki Drake’s Passage’ın yaklaşık 12 milyon yıl önce açılmasından sonra güney okyanuslarında geniş bir alana yayıldı.

Penguenlerin güney okyanus boyunca okyanus akıntılarıyla yüzerek hem soğuk Antarktika adalarını hem de Güney Amerika ve Afrika’nın kıyı şeritlerine yerleştikleri daha sıcak kıyı bölgelerini doldurmalarına izin verildi.

Bilim adamları ayrıca, evrimsel tarihlerinde birkaç penguen grubunun melezleştiğini de belirlediler.

Penguenler, genetik materyal değişimi yoluyla, güney okyanuslarda karşılaşılan dik termal ve tuzluluk gradyanlarında penguenlerin çeşitlendirilmesini kolaylaştıran ortak genetik özelliklere sahip olabilir.

En fazla melezlenenler, milyonlarca yıl boyunca en az dört giriş yaşayan rockhopper penguenleri ve yakın akrabalarıdır.

Yazarlar ayrıca, penguenlerin yeni ve zorlu ortamlarda gelişmesine izin veren, vücut sıcaklığını düzenlemekten sorumlu genlerdeki değişiklikler de dahil olmak üzere, Antarktika’nın sıfır altı sıcaklıklara ve ekvator yakınındaki tropikal sıcaklıklara adapte olmalarına izin veren genetik adaptasyonları saptadılar; daha derin dalışlara izin veren oksijen tüketimi; ve osmoregülasyon, böylece tatlı su bulmaya gerek kalmadan deniz suyunda hayatta kalabilirler.

Yeni analitik araçlar, ekibin yaklaşık 1 milyon yıl öncesine giden eski penguen popülasyonlarının boyutlarını anlamasına yardımcı oldu.

Penguen türlerinin çoğu, dünya son buzullaşma sırasında 40.000 ila 70.000 yıl önce soğudukça en yüksek sayılarına ulaştı – çoğu tür kar ve buz üzerinde üremeyi tercih ediyor – ve bazıları 140.000 yıl önceki buzullaşma döneminde popülasyonda bir artış yaşadı.